Dzień Czystego Powietrza obchodziliśmy zaledwie kilka dni temu.Z tego właśnie powodu należy nabrać trochę refleksji dotyczących dość sporego problemu, który daje o sobie znać na terenie całego kraju. Mowa tu istotnie o smogu, który może okazać się dla społeczeństwa naprawdę niezwykle niebezpieczny. Niebezpieczne toksyny, którymi oddychamy niemalże codziennie, mają bez żadnych wątpliwości związek z rozprzestrzenianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się cały świat już bez mała rok. W sposób niewątpliwy warto regularnie uświadamiać czym jest degradacja powietrza bądź też jakimi sposobami można z takim kłopotem walczyć.


W kilku telewizyjnych programach, z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza poruszony został ten właśnie temat. Należy przede wszystkim uzmysławiać sobie, że aktualnie w naszym kraju rozpoczął się grzewczy sezon, a wraz z nim wrócił też problem smogu. Ergonomiczne a także skuteczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na przeciwdziałanie degradacji środowiska. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego powiadomił nas także, że około połowę smogu w Polsce produkujemy sami w domach. Uznał, że jeżeli nie wyeliminujemy kotłów zanieczyszczających środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK również włączył się do walki z ze zdegradowanym środowiskiem. Produkowana przez tę spółkę energia, za mniej więcej dziesięć lat okaże się zeroemisyjna, jak oświadczył Prezes spółki, Piotr Woźny. Bądźmy świadomi także tego, że kłopot ze smogiem i z koronawirusem można ze sobą otwarcie połączyć. Epidemia COVID ukazała się w obszarach o nieprzeciętnie wysokiej degradacji powietrza, czyli we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


W aspekcie smogu bez wątpienia należy również orientować się, co w praktyce jest główną przyczyną. Mianowicie jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu mnóstwa niebezpiecznych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wymienionych aspektów jest bardzo ważna, przede wszystkim z powodu naszego zdrowia i otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Tagi:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz